Pestovanie kávy je kľúčový proces, ktorý ovplyvňuje kvalitu a chuť finálneho produktu. Ten si viete vychutnať doma, v práci alebo v kaviarni. Tento fascinujúci proces začína na kávových plantážach, presúva sa k nám do pražiarne a končí u vás v šálke.
Pestovanie kávy
Proces pestovania kávy začína výberom správnej odrody kávovníka. Najčastejšie sa pestujú dva druhy: Arabica a Robusta. V našej pražiarni preferujeme Arabicu pre jej rozmanitejšiu chuť a vyššiu kvalitu. Kávovníky sú najčastejšie vysádzané v tropických a subtropických oblastiach medzi obratníkmi Raka a Kozorožca, kde majú ideálne podmienky pre rast.
Pri pestovaní je dôležitá najmä pôda, voda, nadmorská výška, aktuálna teplota – slnko a v neposlednom rade prístup farmára. Krajiny , ktoré majú najväčšiu produkciu kávy, sú Brazília, Kolumbia, ale aj Honduras, Rwanda a iné. Jedná sa o jednodruhové kávy výberovej kvality.
Metódy zberu kávy
Kávové zrná sú vlastne semená kávovej čerešne, ktoré rastú na strome (kríku). Po dozretí sa zbierajú dvomi základnými spôsobmi: strojový zber, keď kávové čerešne zbiera takzvaný kombajn. Tento proces zberu sa využíva hlavne v Brazílii, kde je produkcie veľmi veľa.
Druhou metódou je ručný zber, keď zberači na plantážach zbierajú iba dozreté červené čerešne a tak sa kvalita zberu zvyšuje. Po zbere sú kávové čerešne spracované jedným z troch základných spôsobov: suchou metódou, mokrou alebo polo-mokrou (honey) metódou.
Suchá metóda sa zaraďuje medzi najstaršie metódy spracovania kávy. Pri nej sa pozbierané čerešne rozprestrú na sušiace postele – betónové plochy, kde sa sušia niekoľko dní. Po sušení sa z čerešní vylúpnu dve zelené surové zrnká a proces sušenia sa ešte dokončí.
Mokrá metóda je náročná na množstvo vody. Do veľkých nádob s vodou sa nasypú čerešne, zlé čerešne vyplávajú na povrch, kde sa odoberú a tie dobré padnú na dno nádoby. Následne dochádza k oddužinovaniu, keď sa časť dužiny oddelí a prichádza k fermentácii. Až po tomto procese sú zrnká rozprestreté na posteliach – betónových plochách.
Polo-mokrá (honey) metóda je kombináciou suchej a mokrej metódy, pri ktorej sa pozbierané čerešne nasypú do nádoby s vodou. Po tomto procese nastáva oddužinovanie, keď sa šupka a časť dužiny oddelí. Fermentácia zŕn je v tejto metóde vynechaná. Zrná aj s časťou dužiny sa rozprestrú na postele a prebieha sušenie. Metóda honey (sladká) je pomenovaná podľa toho, že pri sušení zrná nasávajú sladkosť.
Toto sú tri základné spracovania kvalitnej kávy, ale, samozrejme, využíva sa ich omnoho viac. Sucho spracované kávy majú komplexnú chuť, zatiaľ čo mokro spracované kávy vedia ponúknuť väčšiu ovocnosť a sviežosť.